Vi hör dessa frågor hela tiden, och det snabba svaret är: YES. Ren havre är naturligt glutenfritt. Havre odlas dock ofta, transporteras och lagras tillsammans med spannmål som innehåller gluten (som vete, korn och råg), vilket orsakar korskontaminering.
Innehåller müsli vete?
Müesli är en ätfärdig spannmål gjord på fullkornsflingor med en mängd andra ingredienser som havre, torkad frukt, veteflingor och nötter. Medan havre å andra sidan är en variation av spannmål gjorda av valsade frön av havregräs.
Vilka spannmål är vetefria?
Glutenfria fullkorn
- quinoa.
- brunt ris.
- vildris.
- bovete.
- sorghum.
- tapioca.
- hirs.
- amaranth.
Är müsli naturligt glutenfri?
Som vi nämnde ovan, havre är naturligt glutenfritt, så granola gjord på ren havre - som de från The Soulfull Project - är också glutenfri. Så länge basingredienserna i granolan är glutenfria, kommer granolan i sig att vara glutenfri också.
Är granola ett vete?
Granolabars och Granola
Om vanlig havre innehåller gluten, följer det att granola- och granolabars gjorda med vanlig havre innehåller gluten. Många av dessa produkter använder också vetemjöl som bindemedel, eller vetegroddar för extra hälsofördelar.