Jelly Belly jelly beans innehåller inte gelatin. Goda nyheter om du vill undvika gelatin, helt klart.
Är några gelébönor vegan?
Vegan Jelly Belly Alternatives
Medan Jelly Belly jelly beans kanske inte klarar vegantestet, är bönorna av märket Jolly Rancher faktiskt veganska. De ursprungliga smakerna inkluderar jordgubbar, apelsin, blå hallon, vindruvor, vattenmelon och äpple, och dessa godis innehåller inte ingredienser som gelatin, bivax eller schellack.
Vilka gelébönor är halal?
Alla Jelly Belly gelébönor är glutenfria, jordnötsfria, kosher och halal. Alla Jelly Belly Jelly Beans är halal.
Är Kirkland jelly beans vegan?
Jelly Belly-bönor innehåller inte gelatin-, mejeri- eller äggbaserade ingredienser. Därför är Jelly Bellys mjölkfria!
Är alla Jelly Belly halal?
Jelly Belly jelly beans är vegetarianvänliga. De innehåller inte kött, gelatin, mejeriprodukter eller ägg.